مقابله با خشکی لب

یکی از شایع ترین مشکلات لب ها خشکی و ترک خوردگی آنهاست که گاهی چنان شدید می‌شود که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند.
مهم ترین اصل براى از بین بردن خشکی پوست لب ها در ابتدا شناسایی علت ایجاد خشکی است.
اگر علت خشکی لب‌ها تنفس دهانی باشد، با جراحی یا دارودرمانی در رفع انسداد بینی بکوشید. مصرف سیگار و سایر دخانیات باید به حداقل رسیده و ترجیحا قطع شود. به کودکان یا افرادی که عادت به زبان زدن لب‌ها و مرطوب کردن آنها دارند، باید توصیه کرد این عادت را کنار بگذارند.
1- پوست خشک لبتان را بزدایید.
یک روش خوب برای این کار استفاده از یک مسواک نرم و خشک است تا با ملایمت به لبتان بمالید. با این کار بدون اینکه لطمه ی زیادی به لبتان وارد کنید پوست مرده ی لبتان از بین خواهد. راه‌های دیگرى نیز برای این کار وجود دارد. شاید بتوان گفت یکی از ارزان ترین و تاثیرگذارترین راه ها استفاده از شکر است. البته نمک نیز همان کار را می‌کند به شرط اینکه جراحت خاصی روی لب‌های‌تان نباشد. ابتدا لب هایتان را با روغن زیتون چرب کنید، سپس مقداری شکر را آرام روی لب هایتان بمالید تا ذرات ریز شکر روی لب‌ها حرکت کنند. یک راه دیگر هم این است که کمی روغن زیتون را با شکر مخلوط کنید و با مسواک روی لب‌های‌تان بمالید.
2- لب هایتان را مرطوب کنید.
از آنجایی که لب فاقد چربی طبیعی پوست است، برای اینکه آنرا نرم نگاه دارید نیاز دارید تا آنرا مرطوب کنید. از یک کرم ساده و یا بالم لب استفاده کنید. تنها مقدار کمی برای نرم نگاه داشتن لب کافیست.
3- از رژلب هاى حاوى مرطوب کننده استفاده کنید.
اگر دوست دارید از رژ لب استفاده کنید، یک راه خوب برای اینکه لب هایتان را نرم نگاه دارید استفاده از رژ های مرطوب کننده است. یکی دیگر از مزایای استفاده از رژ لب این است که در آن صورت شما کمتر به زبان زدن به لبتان تمایل خواهید داشت.
4- به مقدار کافى آب بنوشید.
5- از صابون ها و محصولات غیرتخصصى براى پاک کردن آرایش لبتان استفاده نکنید.
× اگر سوالی دارید اینجا بپرسید