مراقبت و بهداشت مو

بهداشت مو در سلامت و زیبایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل است که پزشکان تأکید زیادی روی بهداشت مو دارند. امروزه به طور کلی رعایت بهداشت بسیار راحت تر شده است و احتمال ابتلا به بیماری ها نسبت به گذشته کاهش چشم گیری داشته است؛ به گونه ای که امروزه به سادگی میتوانیم موهای خود را بلند یا کوتاه نگه داریم، آن ها آرایش کنیم و اطمینان داشته باشیم که ریشه ها و ساقه های موهایمان در سلامت کامل هستند.

حتی امروزه مواد بهداشتی بسیار زیادی برای تمام مراحل بهداشت مو ارائه شده است؛ شما میتوانید با استفاده از این مواد از بیماری ها پیشگیری کنید، موهایتان را نرم و خوش حالت نگه دارید، در صورت بروز مشکل به کمک داروها مشکل را به سرعت حل کنید و به طور کلی بهداشت مو را رعایت نمایید.

فاکتورهای سلامتی و بهداشت مو

موهای سالم و شاداب موهایی هستند که میتوان گفت سالم هستند. موهای ما ایرانی ها معمولا مانند پوستمان خشک است و لازم است که رطوبت رسانی شود. جنس موها انواع مختلفی دارند؛ تشخیص انواع مختلف مو بسیار ساده تر از تشخیص پوست است. افرادی که پوست سر و موهایشان پس از شست و شو چرب میشود، موهای چرب دارند و افرادی که تا چند روز بعد از استحمام موها و پوست سرشان چرب نمیشود، موهای خشکی دارند. دانستن نوع مو به شما کمک میکند که نوع شامپو و مواد بهداشتی را متناسب با مدل موهایتان انتخاب نمایید.

برخی موارد در مورد بهداشت مو مطرح میشوند که شاید شما نیز بخشی از آن ها را شنیده باشید؛ اما باید بدانید که این ها چیزی جز چند شایعه در مورد مو نیستند.

آیا شما هم شنیده اید که کوتاه کردن موها باعث رشد بیشتر آن ها در آینده میشود؟ شاید با مواردی مواجه شده باشید که موهای فرزند خردسالشان را از ته میزنند و میگویند ریشه موها قوی تر میشود! موهای شما سرعت رشد خود را دارند و کوتاه کردن یا نکردن آن ها تأثیری در این سرعت نخواهد داشت.

شایعه دیگری که در مورد بهداشت مو وجود دارد این است که اگر یک تار مو را بکنید، به جای آن دو تار مو بیرون خواهد آمد! این موضوع بیشتر در مورد موهای سفید شده کاربرد دارد. اتفاقا با کندن یک تار مو برعکس این ماجرا اتفاق می افتد و دیگر به جای آن هیچ مویی رشد نخواهد کرد.

شایع ترین مشکلات و اختلالگران بهداشت مو

موخوره و شوره سر دوتا از شایع ترین مشکلاتی هستند که در بین موهای ما دیده میشوند؛ این میزان در بانوان به خاطر بلندی بیشتر موهایشان شایع تر است.

موخوره باعث نازک شدن ساقه مو و دو شاخه شدن انتهای آن میشود. باید بدانید که موخوره درمان ندارد و بهترین راه پیشگیری است. اگر کسی گفت که میتواند دو شاخه شدن موهای شما را از بین ببرد؛ یک ترفند تبلیغاتی است. تنها راه از بین بردن موی دو شاخه قیچی کردن آن است. البته برخی از آرایشگران با استفاده از مواد خاص دو شاخه انتهای مو را به یکدیگر میچسبانند و ظاهر موها را درست میکنند. این کار ممکن است در رشد موهای شما مشکل ایجاد کند و انجام آن توصیه نمیشود.

برخی افراد سعی میکنند با استفاده از شامپوها و کرم های مو شوره سر خود را پنهان کنند. موضوع شوره سر تنها مرتبط به زیبایی نیست و لازم است به صورت ریشه ای حل شود.

× اگر سوالی دارید اینجا بپرسید