بهداشت صورت و حفظ رطوبت

حفظ رطوبت پوست یکی از مهمترین بخش های بهداشت صورت است.

بهداشت صورت تنها به معنی حفظ تمیزی و شست و شوی صورت نیست. زمانی میتوانید بگویید بهداشت صورت شما به طور کامل رعایت شده است که پوست صورت شما در سلامت و شادابی کامل به سر ببرد. رسیدگی به پوست و رعایت نکات بهداشتی علاوه بر اینکه پوستی سالم و شاداب به شما هدیه میدهد، باعث کاهش سرعت روند پیری پوست نیز میشود.

یکی از مهمترین بخش های بهداشت صورت شامل حفظ میزان رطوبت و چربی پوست است. میزان رطوبت پوست هر فرد به عواملی مانند

ژنتیک، تغذیه، محل زندگی و… بستگی دارد. معمولا ما ایرانی ها پوست خشکی داریم و لازم است که برای تأمین رطوبت پوست خود از مرطوب کننده ها استفاده کنیم. حتی در برخی از موارد پوست بدن نیز بسیار خشک است و لازم است از کرم ها و شامپوهای مرطوب کننده برای آن استفاده شود.

شناخت نوع پوست برای رعایت بهداشت صورت الزامی است

معمولا میزان خشکی در پوست های روشن تر نسبت به پوست های تیره بیشتر است. منافذ پوست های خشک به سختی دیده میشوند و درخشان نیستند. اگر خشکی پوست خیلی زیاد باشد، ممکن است ترک هایی در سطح پوست به چشم بخورد یا اینکه پوسته پوسته شود. این افراد حتما باید از کرم های نرم کننده استفاده کنند.

نقطه مقابل پوست خشک، پوست چرب است. پوست های چرب معمولا درخشان هستند و نسبت به پوست های خشک بیشتر دچار عارضه هایی مانند جوش و آکنه میشوند. اکثر افرادی که پوست چرب دارند با لمس نقاطی مانند بینی، چانه یا پیشانی چربی پوست خود را حس میکنند. منافذ پوست چرب باز است.

پوست نرمال بهترین نوع پوست است. این نوع پوست نه به اندازه ای خشک است که دچار خشکی و ترک شود و نه به اندازه ای مرطوب است که منافذ آن باز باشد و چربی احساس شود.

دسته ای دیگر از افراد هستند که دارای پوست ترکیبی میباشند. این دسته از افراد در فصول خشک سال مانند پاییز و تابستان پوست خشک و در فصول مرطوب دارای پوست چرب و دارای رطوبت هستند.

مرطوب کننده مناسب برای انواع پوست

بعد از اینکه نوع پوست خود را شناختید میتوانید مرطوب کننده مناسب برای بهداشت صورت خود را راحت تر انتخاب کنید. وازلین و گلیسیرین مهمترین ترکیبات موجود در مرطوب کننده ها هستند. بهترین راه انتخاب کرم مرطوب کننده مشورت با پزشک است.

افرادی که پوست چرب دارند، معمولا نیازی به استفاده از مرطوب کننده ندارند؛ مگر اینکه در شرایط جوی خشک قرار بگیرند و لازم باشد که رطوبت پوستشان را حفظ کنند.

وابسته به میزان خشکی پوست باید غلظت مرطوب کننده را تنظیم کرد. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از مرطوب کننده پوست شما را چرب میکند و ممکن است عوارضی مانند جوش داشته باشد.

از برندهای معتبر و فروشگاه های معتبر مرطوب کننده مورد نیاز خود را خریداری کنید. از آن جایی که مرطوب کننده روی تمام سطح پوست شما قرار میگیرد، اگر بی کیفیت باشد ممکن است باعث بروز حساسیت و ایجاد بیماری شود.

استفاده از کرم مرطوب کننده برای پوست های خشک به صورت روزانه ضروری است. البته از آن جایی که نمیتوان از ضد آفتاب و مرطوب کننده به صورت همزمان استفاده کرد، در صورت نیاز میتوانید از محصولاتی استفاده کنید که هم کاربرد ضد آفتاب و هم مرطوب کننده را دارند.

برگشت به بالا
× اگر سوالی دارید اینجا بپرسید